Застосування штучного інтелекту в процесі формування потенціалу конкурентоспроможності підприємства

Автори
Відомості

Пархоменко Н.О.

д.е.н., професор, професор кафедри міжнародних економічних відносин та безпеки бізнесу

Дементьєв О.М.

здобувач третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти

Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця

parkhomenko.na28@gmail.com

Анотація: Проведено аналіз можливостей застосування штучного інтелекту в процесі формування потенціалу конкурентоспроможності підприємства. Виявлено, що інструменти штучного інтелекту можуть застосовуватися для аналізу даних про конкурентів та конкурентне середовище, персоналізованого обслуговування споживачів, прогнозування кон’юнктури ринку та конкурентного розвитку, автоматизації та оптимізації бізнес-процесів, моніторингу та управління ризиками, обґрунтування прийняття управлінських рішень, що надасть можливість покращити конкурентоспроможність підприємства на ринку.

На сьогоднішній день використання штучного інтелекту реалізується в різних аспектах стосовно управління бізнесу, виробничого менеджменту, поведінковій економіці, управлінні контентом тощо. Застосування інструментів штучного інтелекту значно спрощує аналіз та обробку великих обсягів інформації. Посилення конкурентної боротьби в різних сферах бізнесу потребує застосування дієвої конкурентної стратегії, яку можна сформувати вивчивши конкурентів. Технології штучного інтелекту можуть допомогти в управлінні конкурентоспроможністю та формуванні потенціалу конкурентоспроможності підприємства. Застосування штучного інтелекту дозволяє трансформувати деякі управлінські процеси на підприємстві, спростити роботу зі значними обсягами інформації, автоматизувати її обробку[1], оптимізувати роботу з контрагентами.

В процесі формування потенціалу конкурентоспроможності підприємства інструменти штучного інтелекту можуть застосовуватися для аналізу даних про конкурентів та конкурентне середовище, персоналізованого обслуговування споживачів, прогнозування кон’юнктури ринку та конкурентного розвитку, автоматизації та оптимізації бізнес-процесів, моніторингу та управління ризиками, обґрунтування прийняття управлінських рішень.

Аналіз даних про конкурентів та конкурентне середовище за допомогою інструментів штучного інтелекту дозволяє визначити основних конкурентів, їх сильні сторони, переваги в конкурентній боротьбі, що може використовуватися у формуванні конкурентної стратегії бізнесу та освідомленні власної конкурентної позиції на ринку. Використання засобів штучного інтелекту в прогнозуванні кон’юнктури ринку та конкурентного розвитку забезпечить своєчасний моніторинг конкурентних змін та змоделює майбутні тенденції та події на ринку, що сприятиме вибору вектору конкурентного розвитку підприємства.

Засоби штучного інтелекту доцільно використовувати для оптимізації та автоматизації різноманітних бізнес-процесів, що дозволить підвищити потенціал конкурентоспроможності підприємства [2]. Завдяки дієвій оптимізації засобами штучного інтелекту мінімізуються витрати часу на обробку кореспонденції та замовлень, моніторинг контенту, розподіл та облік ресурсів, тим самим максимізуючи продуктивність праці та її ефективність.

Завдяки налаштуванню функцій обслуговування споживачів засобами штучного інтелекту покращиться репутація та імідж підприємства, що сприятиме підвищенню його конкурентоспроможності. Чат-боти як засоби штучного інтелекту надають споживачам персоналізовані рекомендації, що позитивно позиціонує підприємство в конкурентному середовищі.

Засоби штучного інтелекту дозволяють своєчасно виявляти можливі ризики ведення бізнесу, обґрунтовують можливі варіанти щодо мінімізації цих ризиків, що в умовах невизначеності суттєво підвищує конкурентний потенціал підприємства.

Обґрунтування прийняття управлінських рішень аналітичними засобами штучного інтелекту дозволяє із декількох варіантів сценаріїв обрати раціональний [3], що забезпечує конкуренті переваги підприємства.

Таким чином, застосування штучного інтелекту в процесі формування потенціалу конкурентоспроможності підприємства дозволяє мінімізувати витрати часу, максимізувати продуктивність, оптимізувати процес прийняття рішення щодо конкурентного розвитку, що надає можливість покращити конкурентоспроможність підприємства на ринку.

Література

  1. Вербівська Л. В. Застосування інструментів штучного інтелекту при управлінні конкурентоспроможністю підприємства. Проблеми сучасних трансформацій. Серія: економіка та управління. 2023. № 10. https://doi.org/10.54929/2786-5738-2023-10-04-06.
  2. Реслер М., Гальо Я. Вплив штучного інтелекту на сфеу маркетингу. Цифрова економіка та економічна безпека. 2024. № 3 (12). С. 35-40. https://doi.org/10.32782/dees.12-6.
  3. Скрипник С., Шпатакова О. Штучний інтелект як рушій розвитку цифрової економіки. Цифрова економіка та економічна безпека. 2023. № 9(09). С. 10–13. https://doi.org/10.32782/dees.9-2.