Функціональне моделювання бізнес-процесів маркетинго-орієнтованого управління автосервісним підприємством

Автори
Відомості

Прокопович С.В

к.е.н., доц., Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця

prokopovichsv@gmail.com

Терехов І.Д.

здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця

illia.terekhov@hneu.net

Анотація. У цій роботі було розглянуто функціональне моделювання бізнес-процесів маркетинго-орієнтованого управління автосервісним підприємством як інструмент оптимізації операційної та фінансової діяльності. Такий підхід дозволяє структурувати складні алгоритми обробки великих масивів інформації, що сприяє формулюванню початкових умов та параметрів для побудови системи інформаційної підтримки прийняття управлінських рішень. Запропонований метод забезпечує підвищення ефективності операційного та фінансового циклів організації, сприяючи вдосконаленню стратегічного та тактичного планування в умовах високої конкуренції.

Сфера послуг в сучасному світі стає все важливішою та перспективнішою галуззю економіки. Прискорення глобалізації, швидкі технологічні зміни та збільшення попиту на різноманітні послуги – це все сприяє її швидкому розвитку. Важливо визначати та реалізовувати ефективні стратегії управління бізнес-процесами, які дозволяють підвищувати якість наданих послуг та забезпечувати задоволення клієнтів.

Сучасні підприємства приділяють особливу увагу маркетинговим стратегіям, оскільки вони є ключовими у створенні конкурентних переваг, залученні нових клієнтів і підвищенні їхньої лояльності. Маркетинг дозволяє не лише формувати позитивний імідж компанії, а й ефективно адаптуватися до змін ринку, аналізувати потреби споживачів і пропонувати їм персоналізовані рішення. Саме тому функціональне моделювання маркетингово-орієнтованої стратегії управління підприємством є одним із найважливіших етапів розвитку бізнесу в умовах високої конкуренції.

Питаннями управління бізнес-процесами підприємства у сфері послуг займалися наступні автори: Рижик І. О., Глєбова А. О. [1], Коцко Т.А. [2] та інші.

Для розробки функціональної моделі бізнес-процесів управління автосервісним підприємством необхідним є врахування інформаційних взаємозв’язків та потоків між складовими реалізації певного бізнес-процесу та встановлення їх специфікації. На сьогодення найпоширенішою технікою опису бізнес-процесів є використання засобів функціонального моделювання [3].

Для дослідження автосервісу доцільно застосовувати IDEF0 [4], адже така методологія вважається класичною для візуального моделювання бізнес-процесів складних систем.

Перелік функціональних блоків функціональної моделі бізнес-процесів маркетинго-орієнтованого управління автосервісом (МОУА) представлено в табл. 1.

Табл. 1: Функціональні блоки функціональної моделі бізнес-процесів МОУА
№ з/п Рівень декомпозиції функціонального блоку Назва функціонального блоку
1 2 3
1 А0 Бізнес-процеси маркетинго-орієнтованого управління автосервісом
2 А1 Формування та управління ремонтними та обслуговуючими послугами для автомобілів
3 А2 Аналіз активності клієнтської бази
4 А21 Внесення даних клієнтів
5 А22 Проведення аудиту
6 А23 Оцінювання ринку та лояльності клієнтів
7 А3 Облік витрат підприємства
8 А31 Організація аналітичного обліку витрат
9 А32 Розподіл витрат на виробництво послуг
10 А33 Калькулювання собівартості

Далі було побудовано схему контекстного блоку А0, що відображає систему бізнес-процесів маркетинго-орієнтованого управління автосервісом як єдине ціле, що показано на рис. 1.

Рис. 1: Контекстна діаграма «Бізнес-процеси маркетинго-орієнтованого управління автосервісом»

До вхідних факторів належить: інформація про мікросередовище; цілі та задачі функціонування автосервісу, а також поставка матеріалів. До законодавчої основи входить законодавча база України, яка забезпечує захист прав і інтересів як підприємств, так і споживачів. Також на вході ми маємо персонал та вищу ланку управління. На виході з бізнес-процесів ми отримуємо прибуток та обслуговування та ремонт автомобілів, яке здійснює це підприємство.

Верхній рівень декомпозиції функціональної моделі відображає взаємозв’язані ділові процеси маркетингу та наданні послуг автосервісу, що являють собою базові підфункції контекстного блоку А0 (рис. 2.).

Рис. 2: Декомпозиція першого рівня функціонального блоку «Бізнес-процеси маркетинго-орієнтованого управління автосервісом»

Як можна бачити з рис. 2, регулювання поведінки функціональних блоків А1, А2, А3 здійснюється не лише на основі законодавчих актів або нормативів, що координують процес функціонування автосервісу як суб’єктів господарювання особливої сфери економічної діяльності, але й шляхом практичної реалізації інструментів економіко-математичного моделювання, які складають базис системи маркетинго-орієнтованого управління організацією.

Потім було проведено декомпозицію функціональної моделі бізнес-процесів маркетинго-орієнтованого управління автосервісом, яка відображає підфункції аналізу активності клієнтської бази (рис. 3.).

Рис. 3: Декомпозиція другого рівня функціонального блоку «Аналіз активності клієнтської бази»

Як можна побачити з рис. 4, до підфункцій аналізу активності клієнтської бази відноситься: внесення даних клієнтів, проведення аудиту, а також оцінювання ринку та лояльності клієнтів.

За допомогою діаграми DFD розглянемо детальніше підфункції «Проведення аудиту» (рис. 4).

Рис. 4: Декомпозиція DFD третього рівня функціонального блоку «Проведення аудиту»

Отже, саме завдяки такому ретельному аналізу можна аналізувати перспективи розвитку підприємства, створювати індивідуальні пропозиції, вести облік та робити свій бізнес конкурентоспроможним на ринку.

Література

  1. Рижик І. О., Глєбова А. О. Особливості формування моделі управління бізнес-процесами підприємства сфери послуг. URL: http://www.easterneurope-ebm.in.ua/journal/24_2020/24.pdf
  2. Управління бізнес-процесами: Навчально-методичний комплекс дисципліни [Електронний ресурс]: навчальний посібник для студентів спеціальності 073 «Менеджмент» / КПІ ім. Ігоря Сікорського; уклад.: Т.А. Коцко. Електронні текстові дані (1 файл: 13,1 мб). Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. 79 с. URL: https://ela.kpi.ua/bitstream/123456789/47939/1/BPM_Kotsko.pdf
  3. Смерічевський С. Ф., Захаров В. О. Управління бізнес-процесами: Навч. посібник. 2-ге вид. Донецьк : ДонДУУ, 2007. 199 с.
  4. Лекція 2. Методології моделювання. Сімейство IDEF. Elib LNTU. URL: https://elib.lntu.edu.ua/sites/default/files/elib_upload/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D1%96%D1%83%D1%81%202%20%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B2%D0%B0/page5.html
  5. Антоненко В. М., Мамченко С. Д. Економічна кібернетика: введення в спеціальність: навчальний посібник. Ірпінь : Видавництво НУДПСУ, 2016. 138 с.
  6. Шабельник Т. В. Маркетинго-орієнтоване управління фармацевтичним підприємством: моделі та методи : монографія. Полтава : ПУЕТ, 2015. 312 с.
  7. Frisendal T. Design Thinking Business Analysis: Business Concept Mapping Applied. Springer, 2012. 132 p.