Концептуальний базис моделювання взаємозв’язку цифрового та економічного розвитку країн ЄС

Автор
Відомості

Мартинов І. С.

здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця

illia.martynov04@gmail.com

Анотація. На сьогоднішній день, цифрова економіка є «двигуном» соціально-економічного розвитку країн ЄС. ЇЇ вплив охоплює різні сфери – від бізнесу та фінансів до освіти й медицини, а завдяки впровадженню нових технологій зростає продуктивність, стимулюються інновації та створюються нові робочі місця. У роботі запропоновано концептуальний базис моделювання взаємозв’язку цифрового та економічного розвитку країн ЄС, що дозволить підвищити якість формування та ухвалення управлінських рішень з управління цифровим розвитком країни.

Цифрова економіка – це поєднання технологій загального застосування та низки видів економічної та суспільної діяльності, що здійснюються користувачами інтернету за допомогою відповідних технологій. Цифрова економіка, таким чином, включає фізичну інфраструктуру, яку залучають цифрові технології, пристрої доступу та інформаційні системи [1].

У сучасних умовах вплив цифрової економіки дедалі відіграє важливу роль у соціально-економічному розвитку країн Європейського Союзу. ЇЇ вплив простежується через підвищення продуктивності, створення нових робочих місць, покращення доступу до ринків та стимулювання інновацій. Це поле охоплює впровадження цифрових технологій у різноманітні галузі економіки, такі як електронна комерція, фінансові інновації, автоматизація виробничих процесів та розвиток штучного інтелекту. Розвиток цифрової економіки має також великий вплив на низку соціальних процесів розвитку та благополуччя суспільства, таких як розвиток та доступність освіти, охорони здоров’я та соціальної взаємодії. Через це, оцінка впливу цифрової економіки на соціально-економічні процеси країн ЄС є вкрай важливою.

Для аналізу та прогнозування впливу запропоновано концептуальний базис моделювання – набір методологічних підходів, інструментів і моделей, які дозволяють виявити та описати зв’язок між цифровим та економічним розвитком країни. Важливим етапом є розробка концептуальної схеми дослідження, що визначає напрямки, цілі та межі аналізу. Останнім кроком у створенні концептуальної моделі є перевірка її адекватності для моделювання майбутніх ситуацій [2]. Концептуальна схема дослідження – це графічне або структуроване представлення основних компонентів наукового аналізу, яке відображає логіку дослідження, взаємозв’язки між його елементами та методологічні підходи.

В рамках першого етапу дослідження проводиться огляд наукових публікацій для розуміння предметної області та методів, застосованих дослідниками для моделювання досліджуваних явищ. Цей аналіз послужить фундаментом для визначення подальших напрямків дослідження та вибору найбільш відповідних методологій. Другим етапом є збір та сортування інформації з великих баз даних та статистичних публікацій. На цьому етапі дані піддаються первинній обробці, здійснюється необхідна агрегація, а також будуть визначені показники, що є ключовими для створення моделі. На третьому етапі відбувається побудова моделей оцінки впливу цифрової економіки на соціально-економічний розвиток країн ЄС. Основою для побудови є зведені дані, що пройшли обробку на попередньому етапі. Четвертим етапом дослідження буде аналіз результатів моделювання, будуть зроблені висновки щодо досліджуваних процесів та, наостанок, будуть сформульовані рекомендації щодо покращення результатів.

Рис. 1: Концептуальна схема дослідження

Таким чином, можна дійти висновку, що цифрова економіка дуже сильно впливає на соціально-економічний розвиток країн ЄС. Також, на нашу думку, з часом важливість та впливовість цифрової економіки буде тільки зростати, так як швидкість розвитку цифрових технологій та штучного інтелекту зростає у геометричній прогресії. Через це буде з’являтись більше можливостей щодо інтеграції нових можливостей та інструментів, як для аналізу, так і для соціально-економічного розвитку в цілому. Використання концептуального базису моделювання дозволить більш точно оцінювати ці зміни та формувати ефективні стратегії розвитку цифрової економіки.

Література

  1. Dahlman C., Mealy S., Wermelinger M. Harnessing the Digital Economy for Developing Countries: Working Paper No. 334. Paris: OECD, 2016. URL: http://www.oecd-ilibrary.org/docserver/download/4adffb24-en.pdf
  2. Економіко-математичне моделювання: Навчальний посібник / За ред. О. Т. Іващука. Тернопіль: ТНЕУ «Економічна думка», 2008. 702 с.