Моделювання динаміки ринку криптовалют
Анотація. У роботі розглянуто цифрові активи та інноваційні грошові засоби, інструменти, а також механізми формують нові парадигми грошових операцій і організовують альтернативні шляхи фінансів. В даний час ринок криптовалют є, напевно, найбільш швидкозростаючим і розвиненим ринком. Модифікації на ринку криптовалют складно передбачити і відбуваються дуже швидко. Таким чином, навіть якщо ви професійний криптоінвестор, ви повинні стежити за змінами вартості і тенденціями на крипторинку.
Популярність криптовалюти окреслюється багатьма характеристиками, найвідомішими з яких є простота доступу, відмінна ліквідність і висока прибутковість. У громадян існує ілюзія, що криптовалюта – це проста, прибуткова та надійний вклад. Однак такі думки часто перевершують реальність. Через привабливість, високу волатильність і невизначеність ринку криптовалют надзвичайно важливі сучасні дослідження. Більшість попередніх досліджень вивчали історичні дані, і цій роботі намагаються проаналізувати та передбачити майбутні інвестиції в криптовалюту.
Вивчаючи український ринок, зростає попит на створення власного віртуального гаманця в Україні, а також нової біржі криптовалют Qmall. Тому все більш актуальним стає прогнозування майбутніх цін на криптовалюти та вивчення їх тенденцій на ринку, тим самим спрощуючи вибір при придбанні своїх активів. Що стосується спекулятивних факторів, то в даній галузі аналізу існує дослідження Understanding risk of bubbles in cryptocurrency, яке в своїй основі використовує ретроспективні дані 8 основних криптовалют з дати їх появи до 2024 року. У цьому дослідженні розглядалися такі криптовалюти, як Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash Coin, Dogecoin, Nemcoin, Monero. Результатом даного дослідження є підтверджуючий факт наявності точок вибухового зростання криптовалют, що розглядаються, які пов’язані з можливістю формування такого явища, як фінансовий міхур. А також результатом проведеного дослідження є визначення основних факторів динаміки ціни в дані періоди вибухового зростання, якими є обсяг торгів, рівень волатильності та індекс страху. При цьому обсяг торгів та рівень волатильності позитивно впливають на динаміку ціни, а індекс страху, навпаки, негативно, що підтверджує фактор спекулятивного впливу [1]. Криптовалюта найчастіше використовується інвесторами, як актив хеджування інвестиційного портфеля проти економічної та політичної невизначеності [2].
На даний момент Bitcoin (Біткоїн) є домінуючою криптовалютою, чия частка на глобальному ринку становить 44,8%. Наступною за величиною відсоткового співвідношення є Ethereum, його частка становить 19,3%. На третьому місці зараз знаходиться стейблкоін Tether з часткою в 4,3%. На четвертому місці токен BNB від криптовалютної біржі Binance, частка якої становить 3,66%. Частка решти 6 криптовалют варіюється від 1 до 2 відсотків. Таким чином можна сказати, що 64,1% загальної капіталізації ринку криптовалют, складають Bitcoin і Ethereum. На 10 найбільших криптовалютних активах зосереджено 79% капіталу всього ринку криптовалют.
Визначення фактичної позиції біткоїну на криптовалютному ринку, як активу, динаміка якого відображає стан криптовалютного ринку в цілому, зацікавленість інвесторів, популяризацію криптовалют у світі, а також здатна впливати на котирувальну вартість інших криптовалют, що ґрунтується не тільки на наявності високої частки в обсязі загальної капіталізації та сталої домінації. Цей факт підтверджується ще й тим, що між біткоіном та існуючими топовими альткоїнами на криптовалютному ринку існують позитивна цінова кореляційна залежність.
Висновки. Розглянуті в роботі методологічні підходи значною мірою розширюють можливості передбачення перспектив розвитку ринку криптовалюти, що дозволить виробити механізми адаптації суб’єктів господарювання до її волатильності, а також сформують основу для процесів моделювання та прогнозування фінансової стійкості національної економіки при її інтеграції до глобальної системи цифрових грошей.
Література
- Буртняк І. В., Русин Р. С. Дослідження волатильності криптовалют. Наука і техніка сьогодні. 2024. № 8(36).
- Буртняк І. В., Халудило Т. В. Дослідження динаміки волатильності BITKOIN. Актуальні питання в сучасній науці. 2024. № 11(29). С. 54 – 60.
- Буртняк І. В., Судук Н. В., Кашевський Р. М. R/S-аналіз валютного ринку. Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. 2024. Вип 20. Т.2. С. 245–251.