Інформаційно-аналітичний інструментарій безпекоорієнтованого розвитку підприємства

Автори
Відомості

Подорожна М.Р.

викладач кафедри міжнародних економічних відносин та безпеки бізнесу

Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця

rita.margarita0398@gmail.com

Куксов В.В.

здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти,

Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця

Салюк С.М.

здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти,

Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця

Анотація: У сучасному бізнес-середовищі підприємства стикаються з численними загрозами та викликами, що можуть негативно вплинути на їх стійкість і розвиток. Для мінімізації ризиків та забезпечення безпеки необхідно застосовувати інформаційно-аналітичні інструменти, які дозволяють виявляти, аналізувати та запобігати потенційним загрозам.

Сучасні підприємства використовують технології збору та аналізу даних для оцінки ризиків. Моніторинг загроз в тому числі включає аналіз зовнішніх та внутрішніх загроз. Зупинимось на них детальніше. Зовнішні загрози економічної безпеки підприємства не залежать від виробничої діяльності підприємства, вони виникають поза. Як правило, це така зміна середовища, яка може завдати шкоди підприємству.

Зовнішні загрози економічної безпеки підприємства включають: - кардинальні зміни в політичній ситуації; - макроекономічні кризи; - зміна законодавства, що впливає на умови економічної активності; - незаконні дії злочинних структур; - недобросовісна конкуренція; -індустріальний та економічний шпигунство та несанкціонований доступ конкурентів до конфіденційної інформації, що становить комерційну таємницю; - надзвичайні ситуації природного та технічного характеру та інших.

Таким чином, незаконна діяльність злочинних структур, конкурентів, фірм та приватних осіб, які займаються промисловим шпигунством чи шахрайством, неплатоспроможними діловими партнерами, раніше відхиленими за різні проступки працівників підприємства, а також правопорушення за допомогою корумпованих та правоохоронних органів можуть бути віднесені до зовнішніх загроз та дестабілізуючих факторів. [2] Зовнішній компонент економічної безпеки стосується власності (здатності) підприємства організовувати відносини із зовнішнім середовищем таким чином, щоб максимізувати їх економічну безпеку.

Внутрішні загрози економічної безпеки підприємства пов’язані з економічною діяльністю підприємства, кваліфікацією його персоналу.Вони пов’язані з тими процесами, які виникають під час виробництва та продажу продукції, і можуть впливати на результати проведення економічної діяльності. Внутрішні загрози та дестабілізуючі фактори включають дії або бездіяльність (включаючи навмисних та ненавмисних) працівників підприємства, всупереч інтересам його комерційної діяльності, що може бути результатом економічної шкоди. [3]

Компанії, витік або втрата інформаційних ресурсів (включаючи інформацію, що є комерційною таємницею та/або конфіденційною інформацією), підриваючи його діловий імідж у ділових колах, виникнення проблем у відносинах з реальними та потенційними партнерами (До втрати важливих договорів), конфліктні ситуації з представниками злочинного середовища, конкурентів, контрольних та правоохоронних органів, промислових травм або загибелі персоналу тощо [4].

Внутрішні загрози економічної безпеки підприємства включають: - порушення режиму збереження конфіденційної інформації; - підрив ділового іміджу та репутації у діловому співтоваристві; - дефекти виробництва, порушення технологій; - конфліктні ситуації з конкурентами, які контролюють правоохоронні органи; - Значні упущення, як в тактичному, так і в стратегічному плануванні, пов’язані з цим, насамперед за все, з вибором мети, неправильною оцінкою можливостей підприємства, помилки в прогнозування змін у зовнішньому середовищі; - Кримінальні дії власного персоналу: від елементарної крадіжки, до продажу комерційна інформація для конкурентів та інших

Слід зазначити, що внутрішні та зовнішні загрози економічної безпеки тісно взаємопов’язані, і такий поділ є досить умовним. Що важливо, внутрішній компонент економічної безпеки має першорядне значення. Отже, внутрішній компонент економічної безпеки значною мірою або навіть повністю визначає зовнішній компонент економічної безпеки. Основна функція забезпечення економічної безпеки полягає у мінімізації збитків потенціалу підприємства в умовах нестабільного зовнішнього та внутрішнього середовища [2]. Таким чином, будь -яке підприємство займається конкретною економічною та торговою діяльністю, тому поняття зовнішніх та внутрішніх загроз економічній безпеці для кожного підприємства будуть індивідуальними.

Література

  1. Кріпкий А. Ю. Сутність корпоративної безпеки підприємств. Моделювання регіональної економіки: зб. наук. праць. Івано-Франківськ: Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, 2017. № 2 (30). С. 345–354.
  2. Козаченко Г. В. Пономарьов В. П., Ляшенко О. М. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення : монографія. Київ : Лібра, 2003. 280 с.
  3. Данілова Е. І. Методологія ризик-орієнтованого підходу до управління економічною безпекою підприємства. Modern Economics. 2018. № 12. С. 61–68. DOI: 10.31521/modecon.V12(2018)-09
  4. Отенко І. П. Стратегічні пріоритети підприємства. Монографія. Харків : Вид. ХНЕУ, 2008. 180 с.