Дослідження ефективності ринку криптовалют

Автори
Відомості

Буртняк Іван Володимирович

д. е. н., проф. кафедри економічної кібернетики

Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника

ivan.burtnyak@pnu.edu.ua

Кашевський Роман Михайлович

здобувач вищої освіти ступеня доктора філософії за спеціальністю 051 «Економіка» кафедри економічної кібернетики

Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника

Анотація. У роботі розглянуто ефективність аналізу волатильності криптовалют на основі Bitcoin. Робота спрямована на дослідження ринку цифрових активів. Питання дослідження розвитку ринку криптовалют є новим науковим напрямом. Дослідження перспективи використання віртуальних грошей залишається актуальним, бо за належного удосконалення технологій, законодавчого регулювання та покращення відповідної інфраструктури криптовалюта займе значне місце у повсякденному житті людей, що дасть змогу скоротити обіг готівки і тим самим стабілізувати грошово-кредитну систему загалом.

Розвиток цифрової економіки сприяє поширенню використання електронних грошей, і зокрема криптовалют. Для оцінки ціни Bitcoin через 5 років, 10 років і навіть на довших часових горизонтах у літературі використовується найчастіше використовується рівняння Фішера. Основна причина різниці в прогнозах полягає в тому, що оцінка майбутнього попиту на Bitcoin та інші монети ґрунтується на припущеннях. Згідно з рівнянням Фішера, вартість кожної криптовалюти має бути прямо співставлена з доларовим обсягом економіки, яку вона забезпечує. Водночас нині як у вітчизняних, так і в закордонних публікаціях, на нашу думку, залишається без однозначної відповіді питання про об’єктивні можливості та наслідки переходу на домінуючу (єдину) криптовалюту для світових ринків. Крім того, на самостійне дослідження заслуговує сам механізм обігу криптовалюти, пов’язаний зі збільшенням ризиків для традиційної валютної системи.

Відповідно до теорії інформаційної ефективності ринку рівень шуму знаходиться в прямій залежності від частки неінформованих трейдерів на ринку: чим більше неінформованих трейдерів, тим більше шуму в цінах [1]. Висока волатильність на криптовалютних ринках уже сигналізує про можливу домінуючу частку таких трейдерів. З метою зменшення асиметричної інформації трейдери намагаються зібрати якомога більше інформації та на їх основі проводити торгівлю [2]. У рамках крипторинків трейдери вважаються більш «технологічними», а значить вони звертають більше уваги до інформації, ніж на традиційних ринках.

Ринок криптовалют знаходиться лише на початку шляху свого становлення. Зараз його порівняльна інформаційна ефективність нижча, ніж традиційних ринків. Купівля криптовалюти за стейблкоїни викликає додатковий рівень шуму через його волатильність. Усередині ринку закладені фактори, які утворюють систематичну асиметрію інформації. Нівелювати такі фактори на даний момент неможливо, і ринок криптовалют у найближчій перспективі не зможе вирівнятися з традиційним валютним ринком за рівнем волатильності. Частка неінформованих трейдерів є домінуючою, що негативно впливає на поведінку ринку, що може призводити до утворення стадної поведінки у трейдерів та бульбашок на ринку. Ринок криптовалют є привабливим місцем для інституційних трейдерів, але ризики входження занадто високі.

Можна стверджувати, що в даний час криптовалюта не може претендувати на роль домінуючої світової валюти і насамперед через специфіку технології блокчейн, на базі якої побудовано криптосистему.

Динаміка користувачів та обсяг торгів криптовалютою, а також пов’язані ризики, виявлені нами в процесі дослідження, дають підстави стверджувати, що криптовалюта може в майбутньому претендувати на статус домінуючої світової валюти, трансформуючи традиційну світову валютну систему з інститутом фінансових посередників при виконанні наступних обов’язкових. умов: удосконалення інфраструктури криптовалютного ринку; підтримка з боку регуляторів; формування екосистеми захисту учасників.

Висновки. Волатильність Bitcoin на даний момент набагато вища від волатильності валют. Крім цього, явно простежується тенденція до зменшення волатильності, це має призвести до зменшення спекулятивної значущості валюти, залучення інтересу до її використання та поширення валютних операцій на основі цієї валюти в майбутньому. Відбувається формування нової світової валютної системи.

Література

  1. Буртняк І. В. Русин Р. С. Дослідження волатильності криптовалют. Наука і техніка сьогодні. 2024. № 8(36).
  2. Буртняк І. В. Халудило Т. В. Дослідження динаміки волатильності BITKOIN. Актуальні питання в сучасній науці. 2024. № 11 (29). С. 54 – 60.