Цифровізація та сталий розвиток: інструменти оцінювання впливу в освітньому та бізнес-середовищі
Анотація. У роботі розглядається роль цифрових технологій у сприянні сталому розвитку в освіті та бізнесі. Визначаються інструменти оцінки впливу цифровізації на екологічну ефективність, енергозбереження, соціальну відповідальність та інновації. Зосереджено увагу на методах моніторингу їхнього впливу на різні сфери суспільства.
Цифровізація є ключем до підвищення ефективності в питаннях, які стосуються довкілля та енергетики, що, в свою чергу, сприяє досягненню цілей сталого розвитку. Завдяки цифровим технологіям компанії можуть контролювати й оптимізувати споживання енергії. Наприклад, інтелектуальні системи управління енергією використовують датчики споживання енергії та аналітику даних, щоб відстежувати, що енергія використовується лише тоді, коли вона потрібна. Економія енергії призводить до значної економії коштів і корисна для навколишнього середовища, оскільки зменшується використання енергоносіїв. Такі рішення дозволяють відстежувати та звітувати про екологічну ефективність та про досягнення цілей сталого розвитку, поставлених організаціями.
Використання цифрових технологій відкриває ширші можливості для сприяння соціальній відповідальності та інноваціям, зокрема в бізнесі та освітньому секторі. Якщо розглядати бізнес, то компанії наразі ефективніше використовують цифрові інструменти для підтримки та забезпечення максимальної прозорості та підзвітності своїх дій. Наприклад, цифровізація дає змогу легко повідомляти зацікавленим сторонам про заходи сталого розвитку, що, в свою чергу, підвищує корпоративний імідж та довіру до компанії.
Щодо освіти, то цифровізація сприяє інноваційному навчанню через персоналізацію навчального процесу, коли враховуються різноманітні потреби учнів. Наприклад, доступність віртуальної реальності та онлайн-навчання може розширювати інтерактивний та інклюзивний спосіб навчання, що може призвести до залучення до освітнього процесу більшої кількості студентів. Тому, під впливом соціальної відповідальності та інновацій, цифровізація забезпечує впровадження нових найкращих практик і вдосконалень у двох секторах з метою сприяння культурі постійного вдосконалення.
Слід пам’ятати, що впровадження цифрових інструментів в освіту додає й певні виклики. Одним із найбільш важливих є необхідність комплексної підготовки вчителів для забезпечення ефективного використання цифрових засобів. Викладачі та учні повинні володіти необхідними навичками для отримання максимальної користі від використання цифрових технологій. Проте, здолавши початкові перешкоди, навчальні заклади зможуть в повній мірі використовувати можливості цифрових інструментів для створення цікавого та продуктивного навчального середовища.
У бізнес-середовищі цифровізація сприяє інноваціям та збільшенню ефективності існуючих бізнес-моделей за рахунок скорочення витрат і оптимізації процесів. У довгостроковій перспективі це дозволить реалізувати екологічну практику та соціальну відповідальність, створивши умови для забезпечення сталого розвитку. Також, завдяки чітким оціночним рамкам, організації можуть краще розуміти, як цифрові трансформації впливають на їхні ресурси і чим вони сприяють досягненню цілей сталого розвитку.
Системи моніторингу необхідні для вимірювання впливу цифрових технологій на освітній процес. Системи відстежують і оцінюють ефективність інструментів у цифровому середовищі для досягнення кращих результатів навчання. Прикладом цього є потреба, створена стратегічними пріоритетами, визначеними міністерством освіти та культури, щодо надійної цифрової освітньої інфраструктури, яка може підтримувати безперервне навчання та адаптацію. Такі системи моніторингу зможуть запропонувати цінну інформацію про використання цифрових платформ та їхній вплив на процес навчання. Такий підхід гарантує, що збір даних про залучення студентів, успішність і використання цифрових ресурсів робиться для сприяння прийняттю рішень щодо оптимізації методів навчання та навчальних програм.
Оцінка впливу, який цифрові рішення матимуть у бізнес-середовищі на ефективність і результативність, стала дуже важливою, оскільки підприємства все більше використовують цифрову підтримку для оптимізації процесів, ефективної комунікації та інновацій. Інструменти оцінки впливу на бізнес – це інструменти в бізнес-середовищі, створені для вимірювання рентабельності інвестицій у цифрові ініціативи для досягнення будь-яких стратегічних цілей. Інструменти враховують різні заходи, такі як економія коштів, підвищення продуктивності та задоволеність клієнтів, щоб намалювати повну картину результатів переходу на цифрові технології. Компанії використовують такі інструменти оцінки, щоб визначити, де є найкращі практики цифрових рішень, а також визначити, чи є місце для подальшого вдосконалення в цій конкретній області.
Таким чином, у роботі розглянуто важливість цифрових технологій у просуванні сталого розвитку через освіту та бізнес. Висвітлено інструменти оцінки впливу цифровізації на основні аспекти сталого розвитку, до яких належать екологічна ефективність, енергозбереження, соціальна відповідальність та інновації. Не менш важливими є методи, що лежать в основі моніторингу впливу технологій у різних сферах суспільства і задають темп для визначення ефективності цифрових інструментів у забезпеченні сталого розвитку.
Література
- Буркинський Б. В., Назаренко О. А., Лайк О. І., Хаджирадєва С. К. Сталий розвиток і цифрові інновації: колективна монографія / За заг. ред. академіка НАН України Б.В. Буркинського. Одеса: ДУ ІРЕЕД НАНУ, 2024. 543 с.
- Самойлович А. Г. Наукові підходи до дослідження впливу цифровізації на забезпечення сталого розвитку країни та її регіонів. Economic Synergy. 2023. №2. С. 131–147.
- Мосійчук Д. О., Шашина М. В. Вплив цифровізації економіки на різні аспекти сталого розвитку. Economic Synergy. 2024. №4. С. 101–112.