Моделювання динаміки обсягів виробництва у будівельному секторі Європейського Союзу
Анотація. У роботі побудовано моделі аналізу розвитку будівельного сектору в країнах Європейського Союзу на основі методів аналізу часових рядів, які дозволяють провести детальне вивчення динаміки сектору у розрізі сегментів будівництва, сформувати прогнозні оцінки та підвищити ефективність ухвалення управлінських рішень, спрямованих на покращення конкурентоспроможності та розвитку будівельного сектору в країнах Європи.
В сучасних умовах ситуація на будівельному ринку Європи є нестійкою, великою мірою через вплив ряду зовнішніх факторів. Зокрема, наслідки глобальних подій останніх років мають вплив на сектор, що породжує чисельні виклики для його подальшого розвитку. Так, у більшості європейських країн учасники будівельного ринку були вимушені уповільнити свою діяльність над поточними проєктами і скоротити обсяги запуску нових.
Питання проблем і перспектив розвитку будівельної індустрії в країнах та її складників досліджували у свої працях видатні науковці, зокрема К. В. Крикун, С. Л. Оліферук, Н. Б. Сердюченко, Ю. Т. Боровик, А. Ф. Косолапов, Л. В. Сорокіна, А. Ф. Гойко, Н. О. Фісуненко, Дж. Дірлов, Н. Саліїб та інші. Однак, питання оцінки рівня розвитку будівельного сектору на європейському ринку, який динамічно змінюється в умовах сучасної економіки, досліджено недостатньо повно, тому залишаються актуальними.
Метою роботи є побудова моделі аналізу розвитку будівельного сектору в країнах Європейського Союзу на основі методів аналізу часових рядів, що дозволяє провести детальне вивчення динаміки сектору у розрізі сегментів будівництва, сформувати прогнозні оцінки та підвищити ефективність ухвалення управлінських рішень щодо сектору. Для реалізації моделі застосовувались методи аналізу часових рядів, а саме, адаптивні методи прогнозування (моделі експоненційного згладжування з урахуванням фактору сезонності та трендової складової).
Дослідницький простір сформовано часовими рядами індексу виробництва у будівництві за період від 2015 до 2023 року в квартальному розрізі. Інформаційною базою дослідження є дані Євростату [1], які охоплюють три сегменти будівництва: будівельне, інженерне та спеціалізовані будівельні послуги [2-3]. Для обчислення оптимального значення параметрів «Alpha» (α), «Delta» (δ) та «Gamma» (γ) застосовувався метод «Пошук в сітці». На рис.1 наведено графік результатів експоненційного згладжування для індексу виробництва у будівництві для будівельного будівнитцва, при m.a.p.e. = 2,029% та розраховані прогнозні значення на наступні 8 кварталів (рис.2).


Для прогнозування інженерного будівництва більш оптимізованою є модель з експоненційним трендом та адитивною сезонністю (m.a.p.e. = 2,424%), а для моделі спеціалізованих будівельних послух – лінійний тренд та адитивна сезонність (m.a.p.e. = 2,159%). Так як моделі є адекватними, розроблено прогноз на наступні 8 кварталів (рис.3), графік результатів експоненційного згладжування для моделей наведено на рис.4.


Висновок: дослідження індексу виробництва у будівництві за окремими видами дозволило з’ясувати, які сегменти сприяють розвитку та гальмуванню сектора. Так, за результатами прогнозування, виявлено, що позитивна тенденція розвитку спостерігається в інженерному будівництві та в наданні спеціалізованих будівельних послуг. Зумовлено це може бути, не лише реконструкцією та модернізацією існуючої інфраструктури, а також зростаючим попитом на енергоефективні рішення та впровадженням політики «озеленення». Стосовно будівельного будівництва, спостерігається зниження виробництва, що гальмує розвиток галузі, це може бути пов’язано з такими факторами як, зниження попиту на нерухомість, зростання цін на будівельні матеріали, зменшення обсягів надходження інвестицій у житлове будівництво, а також змінами у державному регулюванні та законодавстві.
Література
- Офіційний сайт Європейського комітету статистики. URL: https://ec.europa.eu/eurostat
- Glossary: Production in construction. Eurostat Statistics Explained. URL: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary: Production_in_construction.
- Glossary: Classification of types of construction (CC). Eurostat Statistics Explained. URL: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary:Classification_of_types_of_construction_(CC)