Основи розвитку людських ресурсів регіону в умовах цифровізації економіки
Анотація. Проблема розвитку людських ресурсів грає значної ролі економіки регіонів. Досліджено проблеми впливу цифровізації на людські ресурси та їх розвиток. Встановлено, що цифровізація позитивно впливає на людські ресурси, однак існують обмеження та ризики, що перешкоджають її розвитку.
Завдання розвитку людських ресурсів актуальне на всіх рівнях економіки, і насамперед на мікрорівні. Фахівці довели: за низького рівня розвитку людських ресурсів інвестиції в передові технології на промисловому підприємстві не є ефективними. Таким чином, розвиток людських ресурсів – це один з фундаментальних напрямів рішень, особливо в умовах цифрової економіки. Отже, показники діяльності підприємства промисловості значною мірою залежать від ефективності системи управління людськими ресурсами, у якій мають враховуватися індивідуальні навички, компетенції, здібності та досвід співробітників, які створюють та збільшують вартість підприємства.
Соціально-економічна політика держави в умовах цифрової економіки – один із ключових напрямів стратегічного розвитку країни, що включає в себе послідовне поліпшення якості та рівня життя населення на основі підвищення конкурентоспроможності національної економіки та її виходу на траєкторію сталого розвитку.
До основних завдань цифровізації економіки відносять забезпечення:
- інфраструктурної основи цифрових процесів;
- підготовки висококваліфікованими кадрами цифрової економіки;
- інформаційної безпеки на основі вітчизняних розробок щодо передачі, обробки та зберігання даних, гарантування захисту інтересів особи, бізнесу та держави;
- стійкого функціонування цифрової інфраструктури.
Сфера освіти забезпечує розвиток людських ресурсів в новому цифровому середовищі та формує нові ключові компетенції цифрової економіки. Крім того, отримуючи нові знання, людина постійно покращує свої інтелектуальні здібності, уміння, пам’ять, підвищує свою дисципліну, удосконалює особисті якості характеру (працездатність, пунктуальність, організованість). Отже, у сфері освіти формується як основна складова людських ресурсів – знання, так й інші характеристики (духовні, культурні, фізичні) [1].
Дана модель відображає характер та структуру взаємодії регіональних органів державного управління із системою освіти та підприємцями-роботодавцями регіону. Основним елементом взаємодії моделі є цифрова кадрова платформа регіону, яка дозволить ефективно управляти попитом та пропозицією підприємств-роботодавців та сфери освіти, а також синхронізувати інформаційні потоки всередині регіональної соціально-економічної системи та усунути цифрову нерівності у структурі людських ресурсів регіону.
Ефективним інструментом узгодження попиту та пропозиції кваліфікацій у регіоні може стати цифрова кадрова платформа, яка являє собою систему відносин між органами влади, системою освіти, підприємцями-роботодавцями та іншими значущими учасниками розвитку людських ресурсів в регіоні, які об’єднані єдиною інформаційною мережею, що призводить до зниження трансакційних витрат за рахунок застосування пакету цифрових технологій та зміни системи регулювання.
Впровадження цифрової платформи на регіональному ринку праці призведе до гармонізації взаємодії регіонального ринку праці та освіти. Це викликає необхідність щодо забезпечення в рамках цифрової кадрової платформи реалізацію такі механізми: прогнозування потреб у кадрах за перспективними та затребуваними професіями, практико-орієнтованої (дуальної) освіти, підготовки інженерних кадрів для високотехнологічних виробництв, незалежної оцінки якості підготовки кадрів, моніторингу працевлаштування випускників [2].
Здійснення регульованої на державному рівні взаємодії системи освіти регіону та підприємців-роботодавців відповідно дозволить синхронізувати якісну структуру людських ресурсів регіону. Нові економічні та технологічні умови вимагають створення та реалізації підходів щодо сприяння громадянам у освоєнні ключових компетенцій цифрової економіки, забезпечення масової цифрової грамотності та персоналізації освіти.
Література
- Коритько Т.Ю. Оцінка впливу дисбалансів в умовах трансформації економіки. Економічний вісник Донбасу. 2023. № 3(73). С. 71-81.
- Korytko Т., Piletska Model of the Adaptive Management System of an Industrial Enterprise in the Conditions of Industry 4.0. Economic Herald of Donbass. 2022. 4 (70). C. 76-80 DOI: 10.12958/1817-3772-2022-4(70)-76-80