Формування іноваційної складової управління економічною безпекою підприємств
Анотація: Систематизовано актуальні питання формування Інноваційної складової економічної безпеки підприємства. Наведено зміст інноваційної складової управління економічною безпекою підприємства. Виділено кілька видів ризику, найбільш характерних для сучасних умов інноваційної діяльності, в системі управління економічною безпекою підприємств.
Інноваційна складова економічної безпеки підприємства розглядається як система заходів безпеки підприємства, що покликана забезпечувати широке використання інноваційних нововведень як при збуті та виробництві, так і на інших стадіях і створювати інноваційно-сприятливий клімат як у процесі виробництва, так і у захисті підприємства від внутрішніх та зовнішніх загроз.
Вагомою теоретико-методологічною базою дослідження економічної безпеки підприємства та міжнародного підприємництва є праці таких вітчизняних учених, як: М. Кизим, І. Отенко, В. Пономаренко.
Сучасні загрози економічної безпеки носять системний характер і виникають в різних сферах зовнішнього і внутрішнього середовища суб’єктів господарської діяльності, у тому числі у фінансовій, правовій, управлінській, технологічній, інформаційній та інших. Вони здійснюють прямий або непрямий вплив на їх діяльність і стан економічної безпеки. Для того, щоб успішно протистояти цим загрозам, необхідно створити інтелектуальну систему економічної безпеки, яка здатна комплексно протидіяти всім існуючим і можливим загрозам у сфері економіки. Побудувати таку систему економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності неможливо без активного впровадження інноваційних рішень, які стосуються організаційних структур підрозділів економічної безпеки, технологій, форм та методів роботи фахівців з безпеки по протидії небезпекам та загрозам зовнішнього і внутрішнього середовища [1].
Інновації покладені в основу забезпечення інноваційної складової системи економічної безпеки підприємства. На думку Краснощокової Ю.В., в забезпеченні інноваційної складової економічної безпеки головною умовою є дотримання та втілення інтересів підприємства, а інноваційна безпека безпосередньо спрямована на формування необхідних і достатніх умов для збільшення можливостей створення та використання інновацій: продуктових, технологічних, економічних, організаційних і соціальних, з метою розроблення та впровадження конкурентоспроможності продукції й технологій на рівні світових стандартів [2].
Можна виділити кілька видів ризику, найбільш характерних для сучасних умов інноваційної діяльності в системі управління економічною безпекою підприємств:
- Ризики помилкового вибору інноваційних проектів. Причинами виникнення даного виду ризиків може служити недостатньо обґрунтований вибір пріоритетів економічної і ринкової стратегії підприємства. Можуть бути помилково оцінені перспективи положення підприємства на ринку, його фінансова стійкість, помилкова оцінка ринку споживання;
- Ризик незабезпечення інноваційного проекту достатнім рівнем фінансування. Включає в себе ризик недоотримання коштів для розробки проекту і ризик неправильного вибору джерел фінансування;
- Ризик невиконання господарських договорів;
- Маркетингові ризики поточного постачання і збуту. Ця група досить велика. У більшості випадків визначається недостатнім рівнем професіоналізму маркетингових служб підприємства, або взагалі відсутністю таких;
- Ризик, пов’язаний із забезпеченням прав власності. Проблема виникнення цього виду ризику особливо актуальна для підприємств, що виробляють інноваційну продукцію. Основною причиною його виникнення в українських підприємств служить недосконалість патентного законодавства;
- Ризики підвищення конкуренції;
- Ризики, пов’язані з недостатнім рівнем кадрового забезпечення;
- Ризик виникнення інформаційного дефіциту;
- Ризик зміни рівня державного контролю та регулювання.
Враховуючи багатоаспектний та динамічний характер процесу управління економічною безпекою, особливо актуальними є питання використання інноваційних моделей формування економічної безпеки міжнародного підприємництва з урахуванням системи стратегічного управління підприємствами.
Література
- Захаров О. І. Теоретичні основи забезпечення економічної безпеки підприємств. Вчені записки Університету «КРОК». 2012. Вип. 32. С 80-86.
- Краснощокова Ю. В. Інноваційна безпека підприємства як запорука конкурентоспроможності в умовах інтеграції. Управління розвитком. 2011. № 4 (101). С. 177-178. URL: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Uproz/2011_4/u1104kr4.pdf.