Аналіз ключових слів у медіа-просторі України під час воєнного стану

Автор
Відомості

Біценко Євгенія Олексіївна

здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Харківський національний економічний університет ім. С.Кузнеця

yevheniia.bitsenko@hneu.net

Анотація. У цей період воєнного стану особливо важливим стає аналіз ключових слів у медіа-просторі, що дозволяє зрозуміти інформаційні запити населення, виявити маніпулятивні наративи та ефективно поширювати перевірену інформацію.

За роки повномасштабного вторгнення інформаційний простір зазнав значних змін. Ключові слова відображають поточні події, настрої суспільства та запити громадян. Вони можуть включати:

У період воєнного стану спостерігалися значні зміни в популярності запитів. Так, ключові слова, пов’язані з безпекою та гуманітарною допомогою, різко зросли у популярності. Наприклад:

  1. запити на тему “пункт незламності” стали особливо поширеними у зимовий період 2022-2023 рр. (рис. 1) [2].
Рис. 1: Динаміка запиту “Пункт незламності” за даними Google Trends
  1. Пошукові запити щодо “волонтерства” та “евакуації” мали стійкий високий рівень у перші місяці повномасштабного вторгнення (рис. 2).
Рис. 2: Динаміка популярності запиту “Евакуація” за даними Google Trends

Було виявлено, що значно частіше стали використовуватися маніпулятивні наративи та фейки. Деякі портали використовували валідні ключові слова, пов’язані з подіями в країні, поруч з неправдивою неперевіреною інформацією з ціллю підняти свої сторінки у запитах пошукових системах для збільшення довіри.

Наприклад, запити на тему “біолабораторії в Україні” (рис. 3.) стали популярними внаслідок інформаційної кампанії, організованої ворожою стороною. Роз’яснювальна кампанія із застосуванням таких ключових слів як “фейк”, “спростування”, “офіційна інформація” допомогла нейтралізувати дезінформацію [3].

Рис. 3: Динаміка популярності запиту “біолабораторії в Україні” за данними Google Trends

Аналіз ключових слів у медіа-просторі України під час воєнного стану є надзвичайно важливим для забезпечення інформаційної безпеки, боротьби з дезінформацією та підтримки суспільства. Використання сучасних інструментів для моніторингу та оптимізації ключових запитів допомагає підвищити довіру до достовірних джерел та зміцнити стійкість населення в умовах кризи.

Література

  1. Офіційний сайт Державної служби статистики України. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/.
  2. Google Trends. URL: https://trends.google.com/
  3. Про що цього року брехала Росія: фейки, дезінформація та вкиди про російсько-українську війну і як їм протидіяти. URL: https://suspilne.media/culture/636550-pro-so-cogo-roku-brehala-rosia-fejki-dezinformacia-ta-vkidi-pro-rosijsko-ukrainsku-vijnu-i-ak-im-protidiati/