Аналіз ефективності відновлювальних джерел енергії країн ЄС
Анотація. Дослідження спрямоване на оцінку ефективності відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у країнах ЄС з урахуванням економічних, технологічних та екологічних аспектів. Аналіз включає порівняння ВДЕ з іншими енергетичними джерелами, планування застосування методів Data Science, зокрема кластерного аналізу та лінійної регресії, для виявлення ключових тенденцій та впливу ВДЕ на енергосистему й економіку.
Актуальність дослідження в рамках теми «Аналіз ефективності відновлювальних джерел енергії країн ЄС» зумовлена глобальним переходом країн Європи до відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та необхідністю об’єктивної оцінки їх ефективності у порівнянні з іншими джерелами енергії, такими як, наприклад, теплова та гідроенергетика, зокрема і з іншими також екологічними джерелами, як атомна енергетика [1]. Враховуючи економічні, екологічні та технічні аспекти, важливо визначити оптимальне поєднання енергетичних ресурсів для забезпечення розвитку енергетичної системи.
Важливість подібного аналізу для України і її енергетичного розвитку полягає у застосуванні результатів для розробки ефективної стратегії інтеграції відновлюваних джерел енергії, оптимізації енергетичного балансу та підвищення енергетичної безпеки. Врахування досвіду європейських країн дозволяє оцінити економічні, екологічні та технічні аспекти переходу до ВДЕ, що сприяє ухваленню обґрунтованих рішень щодо модернізації енергетичної інфраструктури та зменшення залежності від викопних палив.
Аналіз даних, що може бути здійснений з використанням методів Data Science дозволяє виявити ключові тенденції та залежності, що сприяє формуванню ефективної енергетичної політики в майбутньому. Попередні дослідження підтверджують значний вплив відновлюваної енергетики на економічне зростання та досліджують її ефективність у порівнянні з іншими джерелами енергії, що є важливим для формування енергетичної політики [2].
Метою дослідження є оцінка ефективності відновлюваних джерел енергії в країнах Європи з акцентом на їх економічну та екологічну доцільність. Для досягнення мети пропонується проведення порівняльного аналізу різних типів енергетичних джерел (ВДЕ, АЕС, інші) за допомогою методів Data Science.
Для якісного та об’єктивного аналізу, методологічної ясності і точності в подальших етапах аналізу в рамках дослідження в першу чергу має бути визначено власне поняття ефективності, його складові і складові його оцінки. Перед оцінкою ефективності саме ВДЕ, важливим етапом аналізу буде загальної структури енергосистеми Європи для розуміння того, які джерела будуть релевантними для їх включення до аналізу [3].
Для наступного етапу буде доречно застосувати один із аналітичних методів аналізу, зокрема кластерний аналіз, аби виявити окремі групи (кластери) країн за їх структурою енергосистеми та енергобалансу. Оцінка ефективності відновлювальних джерел енергії в рамках дослідження буде складатися з комплексної оцінки економічного аспекту, технологічного та екологічного.
Важливими складовими для оцінки економічного аспекту в рамках оцінки загальної ефективності ВДЕ є оцінка показників вирівняної вартості енергії, витрат на будівлю, операційних витрат, потребу в резервних потужностях, енергетичної окупності та терміну окупності. Економічний аспект в рамках аналізу ефективності ВДЕ відіграє ключову роль, адже є однією із найважливіших складових енергобалансу будь якої країни.
Для визначення груп країн за рівнем впливу ВДЕ на економіку також буде застосований кластерний аналіз, адже він допоможе розглянути наявні закономірності щодо стратегій розвитку ВДЕ.
Стратегії розвитку країн передбачають довгострокову економічну вигоду від енергетичної інфраструктури, а отже аналіз цього аспекту є важливим етапом дослідження. Оцінка технологічної ефективності включатиме оцінку таких параметрів, як коефіцієнт використання потужності джерел енергії, стабільність генерації енергії та витрати на резервні потужності. Технологічний аспект тісно пов’язаний з економічним адже відображає фактори впливу на економічну вигоду при експлуатації різних джерел енергії.
Екологічний аспект є ключовим для розвитку більшості країн Європи, тому його варто враховувати для об’єктивного та якісного аналізу, адже це є складовою передових стратегій більшості країн світу. Викиди СО2, відходи, використання земель та вплив на навколишнє середовище є параметрами що будуть оцінені в рамках оцінки екологічного фактору.
Сутність аналізу полягатиме в отриманні оцінки ефективності ВДЕ шляхом поєднання ключових аспектів і здійсненні багатокритеріальної оцінки усіх факторів для отримання заключного висновку на основі дослідження.
Література
- Renewable energy statistics 2024. IRENA – International Renewable Energy Agency. URL: https://www.irena.org/Publications/2024/Jul/Renewable-energy-statistics-2024 (date of access: 20.03.2025).
- The effect of renewable energy consumption on economic growth: Evidence from top 38 countries / M. Bhattacharya et al. Applied Energy. 2016. Vol. 162. P. 733–741. URL: https://doi.org/10.1016/j.apenergy.2015.10.104 (date of access: 22.03.2025).
- Classification, Input Data, and Key Performance Indicators / M. Rabe et al. SpringerLink. URL: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-031-34218-9_1 (date of access: 25.03.2025).