Оцінка конвергенції країн ЄС за обсягами залучених інвестицій в будівельний сектор
У роботі оцінено ефект конвергенції розвитку будівельного сектору країн Європейського Союзу за обсягами залучених інвестицій на основі гравітаційних моделей. Досліджено ефект глобальної конвергенції за моделями Баумоля та Квадрадо-Роура, ефект кластерної конвергенції за допомогою моделі умовної β-конвергенції та вплив міжрегіональної взаємодії на основі моделей просторових лагів. Отримані результати можуть бути використані для розробки стратегії розвитку будівельного сектору країн ЄС, спрямованих на покращення конкурентоспроможності та розвитку галузі.
Будівельний сектор важливий для економіки кожної країни, оскільки сприяє створенню значної кількості робочих місць та стимулює розвиток суміжних галузей, забезпечуючи мультиплікативний ефект для всієї економіки. Водночас рівень інвестицій у будівельний сектор може слугувати індикатором економічного добробуту країни, відображаючи її стійкість та конкурентоспроможність.
Проте нерівномірний розподіл інвестицій у сектор може посилювати регіональні диспропорції, гальмувати процеси економічної конвергенції та знижувати ефективність єдиного європейського ринку. Зважаючи на це, оцінка конвергенції країн ЄС за обсягами залучених інвестицій у будівельний сектор є актуальним науковим завданням. Аналіз процесів конвергенції дозволить визначити ступінь зближення національних економік у контексті інвестиційної привабливості будівельного сектору.
Дослідженням питань регіонального диспропорційного розвитку у своїх роботах займалися такі зарубіжні вчені, як У. Айзард , Дж.К. Гелбрейт, Г. Мюрдаль. Серед вітчизняних науковців варто відзначити внесок З. Варналія, В. Геця, Н. Дзюбановської, А. Вдовіча, А. Круглягка, Т. Клебанової та інших.
Метою дослідження є оцінювання ефекту конвергенції територіального розвитку будівельного сектору країн Європейського Союзу за обсягами залучених інвестицій на основі гравітаційних моделей, що дозволяють визначити рівень зближення країн за станом розвитку будівельного сектору та оцінити вплив просторових факторів на процеси конвергенції.
Дослідження було реалізовано у кілька етапів: оцінено ефект глобальної конвергенції на основі гравітаційних моделей Баумоля та Квадрадо-Роура, оцінено ефект кластерної конвергенції на основі моделі умовної b-конвергенції, оцінено впливу міжрегіональної взаємодії на процеси конвергенції на основі моделей просторових лагів та моделі Дарбіна. Для побудови моделей використано функцію «Регресія» з «Пакету аналіза» в MS Excel. На рис. 1. представлено динаміку інвестиційної активності у будівельному секторі в країнах ЄС за період 2022 – 2023 рр. [1].

Першим етапом, перевірено наявність ефекту глобальної конвергенції, що відображає зближення рівнів розвитку будівельного сектора серед усіх країн ЄС у цілому на основі моделей Баумоля та Квадрадо-Роура. Результат розрахунків представлено на рис.2-3.

За моделлю Баумоля, параметр b від’ємний і статистично значущий за критерієм Стьюдента. Отже, для будівельного сектору на території країн ЄС у 2023 році спостерігається процес абсолютної (безумовної) бета-конвергенції, отже підтверджується гіпотеза про наявність єдиної для всіх країн ЄС траєкторії рівноважного зростання.

Аналогічно до попередньої моделі маємо параметр b від’ємний і статистично значущий за критерієм Стьюдента. Тож, за моделлю Квадрадо-Роура підтверджується гіпотеза про наявність ефекту конвергенції регіонального розвитку. Наступним етапом досліджено ефект кластерної конвергенції на основі моделі умовної β-конвергенції, з введенням в модель dummy-змінної, яка була визначена на основі методів кластерного аналізу у наступний спосіб:
\[ d_(i)= (1 - країни з високим рівнем розвитку будівельного сектора; \] \[ 0 - країни з низьким рівнем розвитку будівельного сектора) \]

Модель в цілому статистично значуща за критерієм Фішера, однак параметр γ від’ємний і статистично не значущий за критерієм Стьюдента, що дозволяє зробити висновок про відсутність ефекту кластерної конвергенції.
За результати реалізації останнього етапу одержано статистично незначущі параметри при факторі, що враховує просторовий лаг, тож гіпотеза про позитивний вплив міжрегіональної взаємодії на процеси конвергенції територіального розвитку не підтверджується. Також гіпотеза про статистичну значущість параметрів при факторах, що враховують екзогенний і ендогенний просторовий лаг, не підтверджується, оскільки одержані параметри моделі є статистично не значущими.
Отже, результати одержані на основі моделей Баумоля та Квадрадо-Роура, свідчать про наявність абсолютної (безумовної) бета-конвергенції в будівельному секторі країн ЄС за обсягами залучених інвестицій у 2023 році. Це означає, що країни з менш розвиненим рівнем будівельного сектору залучають інвестиції швидшими темпами порівняно з країнами, що вже мають високий рівень розвитку, тож у довгостроковій перспективі це сприяє вирівнюванню рівнів економічного зростання країн Європи.
Література
- Офіційний сайт Євростату. URL: https://ec.europa.eu/eurostat.
- Офіційний сайт Федерації Європейської Будівельної Індустрії (FIEC). URL: http://www.fiec.eu/.