Проблемні аспекти забезпечення безпеки діяльності підприємств в умовах повоєнного відновлення в Україні
Анотація: Досліджено особливості сучасного безпекового стану функціонування підприємств в Україні. Обґрунтовано складнощі, щодо розвитку малого та середнього бізнесу в сучасних умовах. Проаналізовано спрямованість міжнародної підтримки розвитку бізнесу в Україні. Означено необхідність залучення державної підтримки для створення необхідного сприятливого інноваційно-інвестиційного клімату для залучення інвесторів.
Повоєнне відновлення в Україні супроводжується численними викликами для безпеки діяльності підприємств. Війна спричинила значні руйнування інфраструктури, втрату людських ресурсів та фінансову нестабільність, що ускладнює процес відновлення та забезпечення стабільної роботи бізнесу. Знищення промислової інфраструктури, логістичних шляхів та енергетичних систем призвело до значного зниження виробничих потужностей більшості великих підприємств (особливо тих, що розташовані на лінії фронту або залишилися на тимчасово окупованих територіях). Відновлення інфраструктурного забезпечення потребує значних фінансових коштів та налагодження безпекової ситуації в країні, що створює додаткові ризики для бізнесу з урахуванням нестабільності безпекової ситуації. Зокрема, пошкодження логістичних маршрутів ускладнює постачання сировини та доставку готової продукції, що негативно впливає на виробничий процес та виконання зобов’язань перед партнерами.
В цьому аспекті підприємства змушені шукати альтернативні маршрути постачання та збуту продукції, що збільшує витрати та час доставки, що особливо критично для експорт орієнтованих галузей, які втратили доступ до міжнародних ринків через закриття портів та обмеження транспортних коридорів. Значне руйнування промислових підприємств створюють загрозу деіндустріалізації країни. Відсутність системної промислової політики та недостатня підтримка з боку держави можуть призвести до втрати ключових галузей економіки та зниження експортного потенціалу.
Несприятлива безпекова ситуація призвела до значної міграції та мобілізації працездатного населення, що негативно впливає на кадровий потенціал в державі, особливо в деяких галузях економіки через загострення дефіциту необхідної кваліфікованої робочої сили. Це також негативно впливає на інноваційну спроможність бізнесу через зниження інтелектуально-кадрового потенціалу
Якщо розглядати спроможність підприємств до адаптації нових умов господарювання, то перш за все, в цьому відіграє роль недостатнього фінансового забезпечення, що впливає на всі сфери виробничого процесу. Більшість підприємств не мають власних фінансових ресурсів для підтримки та відновлення своїх потужностей. Рівень інвестиційної привабливості в країні різко знизився через високі ризики, які пов’язані з нестабільністю безпекової та економічної ситуації. В означених умовах малий та середній бізнес знаходиться у більш вигідному становищі в порівнянні з великими підприємствами за рахунок своєї мобільності та адаптивності. Так, значна кількість малого та середнього бізнесу релокували свої потужності у більш спокійні регіони, що дозволило їм відновити свою діяльність тим самим, забезпечуючи економічне зростання громад. Державна підтримка розвитку малого та середнього бізнесу сприяла значні підтримці підприємств за рахунок впровадження пільгового кредитування, зниження податкового навантаження. Розширення та спрощення процедур участі в міжнародних грантах та програмах підтримки розвитку малого та середнього бізнесу («єРобота», «Власна справа», USAID, EU4Business), що дозволило відновити та розширити частину підприємств [1-2].
Таким чином, на сьогодні в умовах несприятливої безпекової та економічної ситуації в державі масштабне відновлення виробничого потенціалу є не можливим через продовження бойових дій, руйнацію інфраструктурних об’єктів, відсутності належного фінансування.
Проте вже сьогодні на рівні державних та регіональних органів влади необхідно розробляти дієві механізми щодо створення умов для розвитку бізнесу, залучення іноземних інвесторів. Для цього необхідно, преш за все, знизити рівень корупції в країні за рахунок дієвості судової системи в частині покарання за порушення законодавства. Саме прозорість та відкритість функціонування управлінського та економічного апарату сприятиме виникненню довіри серед іноземних інвесторів до вітчизняних підприємств та забезпечить стабільність суспільної підтримки. Саме за рахунок розвитку інноваційно-інвестиційної підтримки в повоєнному відновленні держави відбуватиметься розвиток наукомістких видів діяльності, розвиток стартап проєктів, відновлення промисловості на засадах Індустрії 4.0-5.0, впровадження цифрових рішень в управлінські та виробничі процеси.
Література
- Інструменти підтримки бізнесу. Лютий 2025 року. Аналітична доповідь. Національний інститут стратегічних досліджень. URL: https://niss.gov.ua/news/komentari-ekspertiv/instrumenty-pidtrymky-biznesu-lyutyy-2025-roku.
- Представники влади України та МВФ досягли домовленості на рівні експертів щодо сьомого перегляду програми Механізму розширеного фінансування (EFF). Міністерство Фінансів України. URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukrainian_authorities_and_imf_reached_staff_level_agreement_on_the_seventh_review_of_the_eff_arrangement-5046