Системний аналіз, як ключовий фактор для прийняття рішень біржової торгівлі
Анотація. У роботі розглянуто модель формування системного підходу до біржової торгівлі на фондовому та валютному ринках, а також ринок цифрових активів (криптовалют). Описано основні напрямки аналізу ринку перед початком торгових сесій та показано їх безпосередній звʼязок, незалежно від різносторонніх зовнішніх факторів котрі стосуються фінансових інструментів. А також вказано кореляцію і розбіжність ринків між собою та взаємний вплив.
Основою сучасної економіки, беззаперечно, можна вважати біржову торгівлю оскільки це саме те місце де формується первинна ціна основних груп товарів чи послуг від яких залежить подальший вектор розвитку як цілих економічних секторів, так держав. Саме біржа дає чітку картину попиту і пропозиції на валюту, ресурси, а також захисні активи на зразок золота. В свою чергу, основні активи стають орієнтиром для похідних класів і за рахунок “ланцюгового взаємозвʼязку” формується фактична картина взаємодії економічних процесів. Постає ряд логічних запитань, в основі яких ключове - “Чи можливо ефективно спрогнозувати майбутню ціну інструменту, на основі поточних даних?”, однозначна відповідь - “так”. Як саме це зробити?,- за допомогою аналізу ринку.
За класифікацію аналіз ринку поділяється на два основних типи - “фундаментальний аналіз” і “технічний аналіз”, кожен з типів має низку розгалужень та інтенсивно використовується аналітиками для прогнозування поведінки ціни і подальшого прийняття рішень стосовно роботи з інструментом. Детальніше за основу можна взяти умовний фінансовий інститут (далі ФІ) на прикладі великого хедж-фонду (типу “Vanguard”, “Bridgewater” чи “BlackRock”).
При ФІ існують цілі аналітичні центри які поділені на відділи спеціалізації роботи з даними, оскільки ФІ є основною рушійною силою ринку, бо саме їхній капітал є ключовим для цінових змін при формуванні тренду чи його зміні, то і найбільший аналітичний ресурс розташований саме у ФІ.
Окремі аналітичні відділи працюють виключно з “фундаментальним аналізом”, тобто вид аналізу ринку який базується на обробці даних інформаційного поля, основними вважаються:
- Новини. Висвітлення подій чи анонсів які безпосередньо стосуються того чи іншого торгового інструменту, для подальшого використання даної інформації в роботі з даним інструментом
- Звіти. Фінансова звітність дає розуміння ефективності керівництва компанії яку відторговують на біржах учасники ринку. Як правило, найефективнішим показником у звітах виступає - квартальна виручка.
- Прогнози. Аналітичні групи різних установ, в тому числі емітента фінансових інструментів компанії яка торгується на біржі, дають прогноз на майбутній період стосовно ефективності даної компанії. Тобто показують власні наміри і обґрунтовують їх наявними аргументами. Для прикладу, “Apple” заявила що планує продати 220млн iPhone за 2022-ий рік.
Основним видом аналізу вважається саме “технічний аналіз”, оскільки це безпосередня робота з ціновим графіком і великою кількістю числових значень. Власне, ТА має величезну кількість підвидів і їхніх комбінацій, проте найпопулярнішими можна вважати наступні:
Аналіз цінових рівнів. Фактично основа торгівлі, яка вказує на критичні точки розходження інтересів у ключових учасників ринку. Простішими словами, це ціна від якої очікується імпульсний рух інструменту після її проходження або зворотній імпульс від неї, якщо проходження не відбулось.
Фігурний аналіз. Накладання різноманітних графічних силуетів на ціновий графік по типу “клинів”, “прапорів”, “голова і плечі” і тому подібних трафаретів. Не застосовується ФІ, але популярний серед рітейл-трейдерів.
Індикаторний аналіз. Найбільш масовий вид ТА, оскільки застосовується надвелика кількість різноманітних індикаторів, починаючи від різновидів “Фібоначі” і “Хвиль Еліота” і до фракталів, середніх ковзних інтервальних ліній і “хмари Ішимоку”.
Кластерний аналіз. Як правило - це комплексний аналіз різних типів ТА який поєднується для прогнозування руху ціни. Зазначу що не завжди кількість дає ефективність.
То що ж саме дає можливість ефективно прогнозувати ціну інструмента в майбутньому на ринку цифрових активів, валютному та фондовому? Тільки системний, комплексний підхід показує найвищі результати з високою конверсією.
Поєднання технічного і фундаментального аналізу - дає високі показники ефективності. У домінуючій більшості все що стосується інформаційного поля (тобто “фундаментальний аналіз”) вважається посилюючи фактором для цінових рухів інструменту. А основою розрахунків для роботи з інструментом вважається технічний аналіз фінансових інструментів. В першу чергу необхідно систематизувати підхід до роботи з фінансовими інструментами, а це досить індивідуальний процес, оскільки кожен бачить свій особливий метод роботи із ситуацією яку бачать всі. Це нагадує унікальність ходи кожної людини, чи манери, поведінки, тощо.
Отже для прийняття рішень необхідно систематизувати підхід підібравши наступні параметри:
- вибір ефективного методу аналізу ринку.
- на основі методу аналізу ринку прописати критерії для роботи з інструментом.
- протокол для торгівлі.
- посилюючі фактори (на зразок “фундаментального аналізу”)
- ризик-менеджмент
- формування системної роботи
На основі вищеперечислених параметрів сформованих у систему, шляхом тестування на ринкових торгах і тестується даний метод. Додаються нові елементи чи вдосконалюються існуючі що дає змогу системно розвивати ефективність цієї діяльності. І власне, ключовим оцінюючи фактором є статистика використання сформованої торгової системи. В заключенні, підведу підсумок - ефективність системного аналізу для прийняття рішень в біржовій торгівлі полягає в наявності ефективної системи з чіткими параметрами для відбору і роботи з фінансовими інструментами.
Література
- Буртняк І. В. Криптовалюта. безпечний повноцінний інструмент чи тимчасове явище? / І. В. Буртняк, Б О. Аронець // Наукові перспективи. № 1(55). 202. C. 674-686. URL: http://perspectives.pp.ua/index.php/np/issue/view/320