Вплив економічних критеріїв на вибір військових альтернатив обороноздатності України
Анотація. Вибір типу озброєння і вироблення його в Україні багато в чому залежить від наявності інтелектуального капіталу в військовому середовищі та в оборонній промисловості. Із кластеризації обороноздатності та побудованої множинної регресії, головним озброєнням в січні 2025 р. відігравало використання танків, броньованої техніки, БПЛА України.
Україна, як держава, протягом всього свого існування - від найдавніших часів до наших днів постійно зазнавала певних утисків політичного, економічного, військового характеру з боку різних держав. У різні часові періоди рейтинг держави визначався по різним ознакам, що часто істотно відрізнялись, наприклад в довоєнний або воєнний періоди, мало хто звертав увагу на наявність наукомістких і високих технологій, рівень людського капіталу.
Якщо поглянути на показники таких держав, як США, Росія, Китай, Польща, Туреччина, і які відігравали важливе значення в економічній політиці і політичних відношеннях в довоєнний період до 2022 року. Очевидно, кластеризація даних на рис. 1 показує, що довоєнний вибір України був не настільки вдалим, щоб захистити свої кордони від Росії без значних втрат.

Незважаючи на те, рівень інтелектуального капіталу в Україні був значний і достатньо вагомий. Відомі дані довоєнного періоду, які засвідчують в яких неокупованих областях знаходиться достатній інтелектуальний капітал для реорганізації оборонної промисловості [2].
Щоб з’ясувати, які фактори в військовому забезпеченні визначають рушійну силу в веденні війсових дій, що приносять відчутну перевагу на полі бою звернемося до множинної регресії табл.1. Множинна модель розглядається в межах вибраних факторів рівняння:
VR=1334+20,5x_1+(-1,08) x_2+3,26x_3+1,71x_4+(-3,84)x_5+1,71x_6,
де VR- щоденні втрати Росії, чол; x1 – «танки»,шт; x2 – «БПЛА_Росії»,шт.; x3 – «броньована техніка»,шт. ; x4 – «артилерія»,шт.; x5 – «ракети Росії»,шт.; x6 – «БПЛА_України», шт. Відповідно прогноз на 27.01.25 року =1467 чол.

Висновки. Війна для України носить більш оборонний характер і мрії про перемогу можуть здійснитися за рахунок різкого підвищення і впровадження людського капіталу в військову сферу і допомоги партнерів в оновлені озброєння.
Література
- Porokhnya V., Ostapenko O. Neural network and index forecasting of the strategies of development of the armed forces of Ukraine depending on their own economic opportunities and encroachments of the states of aggressors. Monitoring, Modeling & Management of Emergent Economy (M3E2 2019). 8th International Conference on Odessa. 2019. URL: https://doi.org/10.1051/shsconf/20196504004 (Scopus).
- Porokhnya V. Intellectual Capital of Economic Growth: A Manual (CPU, 2012).